Clearomizer, cartomizer či atomizer je pro začínající e-kuřáky naprosto neznámý pojem, ale jedná se o nezbytnou součást elektronické cigarety. Dochází v ní k odpařování e-liquidu, čímž vzniká pára nahrazující kouř, která obsahuje jen čistý nikotin.
Je spousta druhů těchto clearomizerů, clear echomizerů, cartomizerů, atomizerů apod., ale princip fungování je u všech téměř stejný. Vždy je nějakým způsobem nutno přivést e-liguid (náplň - nosič nikotinu) k žhavící spirálce nebo tělísku, aby mohlo dojít k odpaření a vzniku tolik žádaného "e-kouře".
Clearomizery, cartomizery apod. v zásadě rozeznáváme tyto:
1) knotové:
a) s krátkými knoty
b) s dlouhými knoty
c) s pevnou žhavící hlavou
d) s výměnnou žhavící hlavou
2) bezknotové:
a) pevným žhavícím tělískem
b) s výměnným žhavícím tělískem
3) atomizery
Všechny tyto clearomizery, cartomizery atd. fungují v podstatě stejně. Rozdíly jsou například v jejich plnění a údržbě. Některé se liquidem plní přes silikonovou zátku pomocí plnící lahvičky nebo stříkačky s tupou jehlou (např. EGO-W CARTOMIZER). Do jiných se e-liguid může lít přímo po odšroubování náústku po vyznačenou risku. Nikdy prosím nenalévejte víc, než výrobcem doporučené množství! Zahřátý liquid se mírně roztahne a zvětší svůj objem. Mohlo by se tak stát, že Vám i přes těsnění unikne a Vy jej vdechnete v tekuté podobě, což není zrovna nejpříjemnější. Při plnění dávejte také pozor, abyste liguid nenalili doprostřed trnu nebo přímo na žhavící spirálku.
E-liquid je ke žhavící spirálce přiváděn většinou knoty, které jsou z bavlny a mají vynikající savost. Clearomizery s krátkými knoty mají nevýhodu v tom, že si jejich navlhčení liquidem musíte hlídat sami, kdežto dlouhé knoty jsou namočené v liquidu stále a tím lépe zajišťují přívod liquidu ke spirálce. Dávejte proto pozor, ať nežhavíte suché knoty - můžete je spálit a e-liquid tím získá nepříjemnou pachuť.
Clearomizery s výměnnou hlavou mají velkou výhodu v tom, že nemusíte vždy kupovat celý nový clearomizer. Stačí jen vyměnit žhavící hlavu s knoty, která nemá ani poloviční cenu celého clearomizeru.
Bezknotové clearomizery mají uprostřed svého těla většinou dutinku s otvory, kterými je příváděn e-liquid ke spirálce. Tento typ clearomizeru se sice vyznačuje mírně zvýšenou spotřebou e-liquidu, ale o to větší požitek při e-kouření dodává. Jinak je princip v zásadě stejný jako u knotových clearomizerů s tím rozdílem, že vatička nebo knoty pro přívod liquidu k žhavící hlavě nejsou vidět a jsou ukryty uvnitř dutinky.
Atomizery jsou většinou trny, na které se napichává tzv. cartridge s e-liguidem. Uprostřed tohoto trnu je zpravidla jeden knot, který přivádí liquid ke žhavící spirálce. Asi nejznámnější systémy využívající tohoto principu jsou EGO-C a eLIPS. Cartridge se dá rovněž znovu naplnit a použít, ale po několika cyklech musíte buď vyměnit silikonovou zátku kvůli dosažení potřebné těsnosti nebo cartridge vyměnit rovnou celou.
Životnost jednotlivých systémů clearomizerů, cartomizerů a podobně se nedá přesně určit. Záleží na způsobu užívání, na druhu liguidu a na údržbě. Při běžném kouření, což je asi 1 krabička cigaret nebo-li 2ml liquidu, se pohybuje v rozmezí 10 - 20 dní, při správném používání a údržbě však není problém dosáhnout i životnosti 2 měsíců.
Jedno malé doporučení - pokud máte rádi mentol, mátu nebo nějakou jinou svěží příchuť liquidu, vyhraďte si jeden clearomizer čistě na tyto osvěžující aromaty, protože jinak jejich zbytky ucítíte, ať budete kouřit cokoliv. Mentol je velice odolné aroma a těžko se něčím překrývá.